Dne 10. 10. roku 2010 byl spuštěn animovaný seriál, který se dostal do hledáčku oblíbených nejen u malých dětí, ale později a velmi nečekaně též u podstatně dospělejších lidí. My Little Pony (zkráceně MLP) se svým přepracováním čtvrté generace totiž dočkal pozornosti ve zcela jiných sférách, než si kdokoli mohl myslet.
Jednoduchá, avšak působivá animace, hlasy poníků, hudební skladby, svěží humor, charakteristika postav a děj – těchto 6 elementů se v My Little Pony předvedlo v plné parádě a jako celek pak dokázalo zapůsobit právě na věkem odrostlejší publikum, které si pár dílů po odvysílání začalo na internetu psát o tom, že nějací pestrobarevní poníci jim dokážou tak nějak zpříjemnit den. Netrvalo dlouho a z původních několika desítek lidí jich najednou byly stovky.
Stovky? Spíše tisíce. Tisíce lidí si na různých diskusních stránkách psalo o tom, jak viděli dnešní díl, začaly se objevovat první fanouškovské kresby či komiksy poníků, první hudební remixy a na YouTube se začala objevovat také první animovaná videa. Tohle už nebyla náhoda – znamenalo to začátek nového fandomu sdruženého kolem seriálu My Little Pony. Fandom lidí, co chce mít kousek poníkovského světa u sebe.
Nedlouho poté došlo v diskusních skupinách ke vzniku a rychlému adoptování nového pojmenování takových lidí: spojením slov “Brother” a “Ponies” vzniklo slovo “Bronies”. Všem diskutujícím se toto spojení dvou slov líbilo a znamenalo to vytvoření společné identity. My Little Pony se tímto začal pomalu dostávat do popředí zájmu běžných médií, což časem vyústilo v založení webů, které se věnují jen tematice My Little Pony. Dodnes fungují stránky Equestria Daily, Horse News nebo sourozenec 4chanu – Ponychan. Vznik Ponychanu byl důsledek zákazu zakládání nových pony-related diskusních vláken na webu 4chan. Zákaz byl tak tvrdý že jednu dobu byly takové diskuse automaticky mazány.
Česko-Slovenské diskusní fórum, domov všech českých bronies, bylo založeno 18. 10. 2011.
Internet je v tomto směru médium, bez kterého by fandom nemohl nikdy vzniknout do dnešních rozměrů. Netrvalo dlouho a začaly se objevovat první sešlosti a srazy. I zde je nepopiratelný vliv Internetu jako spojovacího média: bez něj by srazy nikdy nedosáhly takové popularity. Pokud se pak brony dozví, že má ve svém okolí dalšího, pak snadno potká i dalších deset, o kterých dosud neměl ani tušení. Rád pozná ty druhé, jejich oblíbené postavy, co se jim nejvíc líbí na MLP a zda by se nechtěli společně sejít a povyprávět si o tom magickém světě.
A tak začaly první srazy, které se zanedlouho stávaly většími a většími. Když mohou fanoušci Star Treku nebo Star Wars mít své srazy a cony, tak my bychom mohli mít taky, no ne? Cesta od malých srazů k prvnímu českému My Little Pony conu byla vydlážděna postupnými kroky zapálených lidí z CZ/SK bronies komunity. Historii prvních brony srazů nejen v Praze, vznik organizátorského týmu stojícího za Czequestrií a dalších událostech mapuje dokumentární film Jana Sedláčka alias Honzdira s názvem „The Road to Czequestria„, jehož premiéru jste mohli vidět na Czequestrii 2015:
(Autor textu: Blue Storm; úprava: Fang)